FILMSKA VZGOJA V KULTURNEM DOMU CERKNICA

V kulturnem domu Cerknica omogočamo ogled kakovostnih filmov za otroke in mlade, ki jih lahko pospremimo tudi s pogovorom ob filmu, ki ga vodi koordinator filmske vzgoje. Pripravili smo program priporočenih filmov, vendar pa lahko izbor filma prilagodimo tudi vašim potrebam. Izvajamo program filmske vzgoje za vrtce, osnovne in srednje šole.

INFORMACIJE

Za izvedbo šolskih projekcij nam lahko pišete na gregor@kd-cerknica.si ali nas za več informacij pokličete na 051 219 773.

CENA VSTOPNICE

Cena vstopnice je 4,5€ / obiskovalca.

Cena projekcije s pogovor ob filmu je 5,0€ / obiskovalca.

Za spremljevalce je ogled filma brezplačen.

DIVJA SLOVENIJA

Matej Vranič / Slovenija / 2021 / 83 min / slovenščina / 6+ 

OŠ/1, OŠ/2, OŠ/3

zgodba
Med visokimi alpskimi vrhovi se v snežni odeji skrivajo belke, kozorog pa ponosno dviga rogove. Mladič rjavega medveda se skobaca iz brloga. Belorepec z dvometrskimi perutmi se požene nad krapa. V morju plava jata kavalov. Film predstavlja pestro favno in floro naših krajev, pri čemer se osredotoča na sesalce in ptice, prikazane pa so še nekatere zanimive vrste dvoživk, rib, žuželk in rastlin. V filmu se podamo med najvišje alpske vrhove in v odmaknjene dinarske gozdove, potujemo preko panonskih ravnic, se spustimo v podzemne jame in pod gladino Jadranskega morja. Odstirajo se nam osupljive podrobnosti iz živalskega sveta.

o avtorju
Matej Vranič je slovenski profesionalni fotograf in filmski ustvarjalec. Zmagal je na tekmovanju Best Photography of Slovenia, leta 2017 pa je prejel naziv Slovenski naravoslovni fotograf leta. Njegove fotografije so bile razstavljene v številnih galerijah. Za revijo National Geographic Slovenija je pripravil vrsto zgodb o divjih živalih. Danes je, bolj kot na fotografijo, osredotočen na snemanje dokumentarnih filmov o prostoživečih živalih. 

PTICE JEZER, NJIHOVA VRNITEV

Matej Vranič / Slovenija / 2018 / 54 min / slovenščina / 6+

OŠ/1, OŠ/2, OŠ/3

zgodba
Z veje, ki se razteza nad potokom, vodomec bliskovito strmoglavi v vodo. Že čez nekaj trenutkov spet sedi na njej, v kljunu pa ima ribico, ki se zdi za njegovo velikost mnogo prevelika. Ribji orel, v teh krajih izjemno redek gost, zbuja med pticami radovednost, pa tudi strah. A orla zanimajo le ribe ‒ že kmalu ena od njih konča svoje življenje v njegovih krempljih. Kragulj, ki si po dolgi zimi želi svežega zalogaja, se silovito požene proti mlakaricam, ki nič hudega sluteče plavajo ob obrežju.
Vse to se dogaja le lučaj od industrijskega mesta Velenje, na kraju, kjer pred dvema desetletjema življenja skoraj ni bilo več. Jezera v okolici Velenja so nastala kot posledica posedanja tal nad rovi premogovnika. Film je odličen prikaz, kako lahko človek nekoč uničeno industrijsko območje spremeni v prijazno okolje, kamor se vrne življenje.

Ptice spremljamo skozi enoletno obdobje ‒ njihov boj za obstanek v zimskih razmerah, pomladni prihod selivk iz južnih prezimovališč, obdobje parjenja in gnezdenja, jesensko selitev in pripravo na zimo tistih vrst, ki se ne selijo … Vključene so še nekatere druge živali – polhi, žabe, želve –, katerih življenje se večkrat prepleta z življenjem ptic, s čimer so vsebinsko zaokrožene posamezne (pod)zgodbe.

ENA ZA REKO – ZGODBA SAVE

Rožle Bregar / Slovenija / 2022 / 84 min / slovenščina / 8+

OŠ/2, OŠ/3, SŠ

zgodba

Dokumentarni film Ena za reko: Zgodba Save je s svojimi 84 minutami pravi celovečerec. Material za film je produkcijska ekipa 13-krat nagrajenega filma The Undamaged (Nepoškodovane) posnela lani med veslanjem celotnega toka Save v Sloveniji; od Podkorena in Bohinja je ekipa štirih kajakašev 11 dni veslala vse do Jesenic na Dolenjskem. Med 258 preveslanimi kilometri so našli kup dogodivščin, zapletov, spoznanj in uvidov v negotovo prihodnost te prelepe reke. 
Reka Sava v Sloveniji povezuje hudo različne pokrajine, visokogorje s Panonsko nižino in mnoge zanimive kraje. Dom nudi neštetim živalim in rastlinam, med njimi tudi vedno bolj redkim – prav te so med veslanjem iskali kajakaši. V ne tako davnih časih je bila Sava glavna prometna pot, še pred tem pa so se njena prodišča ob Ljubljani raztezala več kot kilometer široko. Čeprav že močno načeta z jezovi in industrijo, Sava v zadnjih desetletjih spet postaja polna življenja in potenciala za to, da jo vsi skupaj zares spoznamo. Pridružite se štirim kajakašem, medtem ko veslajo čez Slovenijo in spoznavajo Savino divjo preteklost, temno zgodovino, barvito sedanjost in negotovo prihodnost. 

KITI, VARUHI PLANETA

Jean-Albert Lièvre / Francija / 2022 / 82 min / sinhronizirano / 7+
 
OŠ/1, OŠ/2, OŠ/3, SŠ 

zgodba
Kit grbavec je nasedel na osamljeni obali. Medtem ko ga poskušajo rešiti, odkrivamo neverjetno zgodbo o kitih, prebivalcih svetovnih oceanov, ki so ključni ohranjevalci ekosistema našega planeta že več kot 50 milijonov let. Film, ki ga je navdihnila pesem Whale Nation Heathcota Williamsa, nas popelje na potovanje, na katerem se podamo na še neraziskana področja in v komaj poznano družbo kitov – z njihovimi izjemnimi sposobnostmi in bogatim ter kompleksnim socialnim življenjem. Opazujemo jih, kako potujejo, se sporazumevajo, hranijo in predano skrbijo za mladiče. Spoznavamo pa tudi nevarnosti, ki prežijo nanje in vlogo, ki jo ima pri tem človek. Čudovito posnet dokumentarni film je hvalnica lepoti, inteligenci in veličastnosti kitov ter opomin k njihovemu ohranjanju. Večjega dela Zemljinega ozemlja ne naseljuje človek, temveč kiti. Ali potemtakem mi živimo na njihovem planetu?

HRASTOVO SRCE

Laurent Charbonnier, Michel Seydoux / Francija / 2022 / 80 min / brez dialogov / 6+ 
OŠ/1, OŠ/2, OŠ/3, SŠ

zgodba
Na obronku gozda stoji mogočen hrast, star 210 let. Je kot tempelj, okoli katerega se vrti življenje, varuh naravnega ravnotežja. V njegovi krošnji domujejo veverice in šoje, lubje je naselila kolonija mravelj, v želodih se skrivajo rilčkarji, med koreninami gnezdi poljska miš, pod zemljo se razrašča micelij. Ponoči ga obiskuje jazbec, ob jutranji zori mlade srne. Zvesti par lesnih sov si v duplini ureja gnezdo. Drevesna združba je kot prava družina, s podporo, nesoglasji in težavnimi sosedi vred.

Hrast pooseblja moč in vzdržljivost, je najvišje in najbolj veličastno drevo severne poloble. Za mnoge je simbol upanja za življenje prihodnjih generacij. V filmu drevo postane središče vesolja, ki vrvi od življenja, habitat, ki se nenehno spreminja in prilagaja času dneva, vremenu, letnim časom. Gledalca vsrkata osupljiva fotografija in nikdar enaka zvočna podoba ter mu v meditativnem predahu poglobljenega opazovanja razkrivata krhko ravnovesje živega sveta.

LUNANA, JAK V RAZREDU

Pawo Choyning Dorji / Butan / 2019 / 109 min / butanščina / 9+
OŠ/2, OŠ/3

zgodba
Mladi učitelj sanja, da bi zapustil Butan ter v Avstraliji uspel kot pevec. Toda načrte mu prekriža vest, da bo moral zadnje leto pripravništva opraviti na osnovni šoli v odmaknjeni himalajski vasi. Po naporni osemdnevni hoji, kolikor traja pot do tja, se znajde v kraju po imenu Lunana, kjer nimajo ne elektrike ne učbenikov ne šolske table …

GRETA

Nathan Grossman / Švedska / 2020 / 98 min / švedščina, angleščina
OŠ/3, SŠ

zgodba
Avgusta leta 2018 se je petnajstletna Greta Thunberg z napisom »Šolska stavka za podnebje« prvič postavila pred švedski parlament. Najprej je sedela sama, počasi pa so začeli pristopati mimoidoči – in v naslednjih nekaj mesecih je plaha deklica z Aspergerjevim sindromom postala obraz globalnega gibanja. Režiser jo spremlja na srečanjih s svetovnimi politiki, odmevnih javnih nastopih in vse bolj množičnih uličnih protestih. Njegova kamera pa ujame tudi bolj intimne trenutke: sproščeni smeh v družinskem krogu, pisanje strastnega govora v hotelski sobi in soočanje s sovražnimi odzivi nasprotnikov, ki jo razglašajo za »histerično«, »depresivno« in »duševno bolno«. Dokumentarec doseže vrhunec z napornim dvotedenskim jadranjem na podnebni vrh Združenih narodov v New Yorku, kjer Greta svetovne voditelje nagovori z znamenitim »Kako si drznete!«.

RIS

Laurent Geslin / Švica, Francija / 2021 / 82 min / podnapisi, francoščina / 8+
OŠ1, OŠ/2, OŠ/3, SŠ

zgodba

V osrčju gorskega masiva Jure ob koncu zime zazveni čuden klic. Silhueta evrazijskega risa skoraj neopazno spolzi mimo bukev in jelk, ko kliče svojo spremljevalko. S spremljanjem življenja risjega para in njunih igrivih mačjih mladičev odkrivamo povsem nov svet, ki nam je blizu, a tako malo poznan. Skozi njihove oči opazujemo tudi svet gamsov, lisic, sokolov, hermelinov, srn, jelenov in drugih gozdnih živali.

Dinamičen dokumentarni film razkriva ključno vlogo, ki jo ima ta diskretni plenilec v naravi, in ravnovesje, ki ga vzpostavi v občutljivem okolju. Hkrati pa zgodba vzbuja upanje, da je nekatere napake preteklosti vendarle mogoče in vredno popraviti.

ŽIVAL

Cyril Dion / Francija / 2021 / 105 min / angleščina, francoščina
OŠ/1, OŠ/2, OŠ/3, SŠ

zgodba

Bella in Vipulan sta šestnajstletnika, ki prihajata iz udobnih zahodnoevropskih okolij. Na razpolago imata vse, pa vendarle se borita – kot okoljska aktivista za prihodnost, za naravo, za svet. Podnebne spremembe so dejstvo, naš planet se utaplja v odpadkih, pregreva, duší, živalska in rastlinska raznolikost sta vsak dan manjši. Čez petdeset let življenje na Zemlji morda ne bo več mogoče. Kako prepričati ljudi, da so spremembe nujne? Režiser najstnika povabi na potovanje po svetu, na katerem srečata znanstvenike, aktiviste, politike, kmete, ekonomiste, raziskovalce – ljudi, ki so del problema, in ljudi, ki prinašajo rešitve. Bella in Vipulan zastavljata vprašanja in spoznavata, da smo ljudje le delček v mozaiku svetovnega ekosistema. Odkrivata, da je rešitev v prepoznavanju naše povezanosti in soodvisnosti z naravo. Le tako lahko vzpostavimo boljši, trajnostni odnos do sveta. 

FUTURA

Pietro Marcello, Francesco Munzi, Alice Rohrwacher / Italija / 2021 / 108 min / italijanščina
OŠ/3, SŠ

zgodba

Dokumentarni film o prihodnosti skozi oči italijanske mladine, fantov in deklet, ki še ne vedo, kaj jih čaka, a morda to že čutijo. Sestavlja ga niz pogovorov z mladimi v starosti od 15 do 20 let, posnetih na dolgem potovanju po Italiji: od Benetk, Neaplja, Palerma, Milana in Rima pa do Pise, Brescie in Genove. Pogovore povezujejo glas pripovedovalke, izvirna filmska glasba in arhivski posnetki. Film je portret časa, kot ga vidi skupina najstnikov in najstnic, ki pripovedujejo o krajih, kjer živijo, o svojih sanjah, o pričakovanjih, željah in strahovih.

iz prve roke
»Srečali smo se konec leta 2019 z željo, da skupaj posnamemo film. V naših karierah so nas vse že kdaj povabili k sodelovanju pri skupinskem projektu, k režiji epizode v antologijskem filmu. Toda ko režiraš posamezno epizodo, izkušnje ne moreš zares deliti s kolegi.
Sodelovanje za nas pomeni predvsem, da opazujemo delo drug drugega. Že od vsega začetka smo želeli ustvariti resnično skupinsko delo, kjer bi bila ideja kolektivnosti v službi celotnega projekta. Hoteli smo posneti film, v katerem raznolikost ne bi izhajala iz epizodičnosti, temveč iz mnogoterosti režijskih pristopov. Obuditi smo želeli obliko filma, ki je bila živa v preteklosti, dandanes pa se je lotevajo le redki.

MEDENA DEŽELA

Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov / Severna Makedonija / 2019 / 86 min / makedonščina, turščina

zgodba

Globoko v makedonskih gorah, v zapuščeni vasi brez cest, elektrike in tekoče vode, živi Hatidže s svojo ostarelo materjo. Preživlja se z nabiranjem medu divjih čebel, ki ga prodaja v najbližjem mestu, oddaljenem štiri ure hoda. Njeno spokojno življenje pa nekega dne vznemiri nomadska družina, ki prispe z rohnečimi motorji, sedmimi hrupnimi otroki in čredo krav. Hatidže se razveseli družbe in z ničemer ne skopari – ne z ljubeznivostjo ne s svojo posebno rakijo ne s starodavnimi čebelarskimi nasveti …

Film, v katerem odročna makedonska vasica postane mikrokozmos sodobnega sveta, je portret krhkega ravnovesja med človekom in naravo, pogled v hitro izginjajoči način življenja ter poklon trdoživosti, življenjski energiji in optimizmu neke ženske. Epska, a hkrati intimna Medena dežela, polna nepričakovanega humorja in dramatičnih trenutkov, je prvi film v zgodovini oskarjev, ki je bil nominiran za najboljši mednarodni celovečerec in hkrati za najboljši dokumentarec.

BOJEVNICA

Benedikt Erlingsson / Islandija, Francija, Ukrajina / 2018 / 101 min / islandščina, španščina, angleščina, ukrajinščina

zgodba

Petdesetletna Halla, energična in neodvisna ženska, živi dvojno življenje. Priljubljena vodja pevskega zbora je skrivaj namreč strastna okoljevarstvena aktivistka. Halla, ki jo mediji poznajo le pod vzdevkom »ženska z gore«, povsem sama bije vojno proti lokalni industriji aluminija. A ravno ko se pripravlja na svojo najdrznejšo operacijo, prejme pismo, ki spremeni vse …

iz prve roke
»Film je junaška pripovedka, umeščena v današnji svet preteče nevarnosti. Junaška pripovedka, posneta kot pustolovščina. Resna pravljica, povedana z nasmehom. Naša junakinja v tem svetu predstavlja nekakšno Artemido, zaščitnico nedotaknjenega in divjega. Soočena s hitro spreminjajočim se planetom sama prevzame vlogo rešiteljice matere Zemlje in njenih prihodnjih generacij. /…/ V knjigi Astrid Lindgren Brata Levjesrčna lahko preberemo dialog med bratoma: Jonatan je odgovoril, da nekatere stvari preprosto moraš narediti, čeprav so nevarne. ‘Pa zakaj?’ sem se čudil. ‘Ker sicer nisi pravi človek, ampak navaden drekec,’ je dejal Jonatan. To je film o ženski, ki se trudi postati pravi človek. /…/ Bojevnica je arthouse akcijski triler – brez krvi, seksa in pištol. Samo akcija in strast, s helikopterji in droni. To je arthouse Misija nemogoče.«
– Benedikt Erlingsson

ZADNJI LEDENI LOVCI

Jure Breceljnik, Rožle Bregar / Slovenija / 2017 / 72 min / angleščina, danščina / 15+

zgodba

Le 4500 prebivalcev naseljuje 20.000 km dolgo obalo vzhodne Grenlandije. To je eno najredkeje poseljenih območij na zemeljski obli, ki ga zaradi skrajno odročne lege ni dosegla kolonizacija. V surovem naravnem okolju je vzniknila ena najbolj specializiranih lovskih kultur na svetu. Vendar se je morala avtohtona inuitska kultura, ki tu obstaja že štiri tisočletja, ob vdoru modernega sveta v zadnjem stoletju spopasti z dramatičnimi spremembami. S prehodom od življenja v popolni osami do neposrednih učinkov in posledic globalizacije. Svet Inuitov se zdaj spreminja s svetlobno hitrostjo.

Celovečerni dokumentarni film Zadnji ledeni lovci v režiji Jureta Breceljnika in Rožleta Bregarja pripoveduje zgodbo o kulturi inuitskih lovcev vzhodne Grenlandije, ki ji danes, po skoraj 4000 letih obstoja v neusmiljenem naravnem okolju, grozi izginotje.

MISIJA ARKTIKA

Grethe Bøe-Waal / Norveška / 2014 / 87 min / podnapisi, norveščina / 8+
OŠ/2, OŠ/3

zgodba

Trinajstletna Julia in osemletna dvojčka Ida in Sindre so otroci iz vojaške družine, ki se morajo preseliti v novo mesto. Prilagajanje na novo okolje je težko, in ko se Sindre zaplete v pretep na šolskem dvorišču, dvojčka zbežita do bližnjega vojaškega oporišča, Julia pa jima sledi. V želji, da bi ponovno videli očeta, ki je na misiji, se splazijo v helikopter, ki naj bi letel v njegovo bazo. Ko helikopter pristane in se otroci skrivoma izkrcajo, pa se zavejo, da je nekaj narobe. Prepozno! Helikopter vzleti brez njih, sami ostanejo na neposeljenem arktičnem otoku! V ostri polarni zimi, z majhno zalogo hrane, v koči, obkoljeni z divjimi živalmi, morajo v svet poslati sporočilo, kje so, sicer ne bodo preživeli. Boj za preživetje in vrnitev domov postajata vsak dan težavnejša, vendar se otroci hitro učijo, kako se spopasti z izzivi.

POVEDKA O GOZDU

Kim Saarniluoto, Ville Suhonen / Finska / 2012 / 75 min / podnapisi, angleščina / 6+
OŠ/1, OŠ/2

zgodba

Stari Finci so verjeli, da je nekoč raslo veliko drevo, ki je bilo začetek vsega. Okrog njega so se vrteli nebo in zvezde, celo vesolje je držalo v ravnovesju. To drevo je bilo Svet. Naokoli so rasla druga drevesa in prerasla v gozd. V njem poleg živali prebivajo tudi škrati, vilinci in druga pravljična bitja, ki živijo v drevesnih deblih, skrbijo vsak za svojo živalsko vrsto in za ravnovesje v gozdu. Tako kot narava sama niso ne dobri ne slabi, temveč obojega malo. V gozdu veljajo posebna pravila. Čez debelo snežno odejo se v iskanju hrane prebijajo tiste živali, ki zime ne bodo prespale ali niso odletele na jug. Le nekaj svetlih ur dnevno imajo, da se najejo. Veverica, snežna podlasica in številne druge živali kopičijo zaloge hrane. Sova išče plen in prinaša nesrečo, črna žolna trka na drevesa in s svojimi kriki kliče dež. Konec zime požene potoke. V polnem razcvetu je gozd komaj prehodna preproga živih barv, ki jih obletavajo žuželke. Po zimskem spancu se okrog čarobnega kamna zberejo kače, da jim bo njihov kralj povedal, kako in kaj.

POVEDKA O JEZERU

Marko Röhr, Kim Saarniluoto / Finska / 2016 / 76 min / sinhronizirano / 5+
OŠ/1, OŠ/2

zgodba

Sredi nedotaknjene narave Finske se na enem njenih 183.000 jezer debeli zimski led. Nedotaknjen sneg in žled krasita drevesa, pod in nad ledom se skriva živalski svet. Med vsem tem pa zgodbe o vodnih duhovih … S pomladjo se v vodnem curku rodi vodna vila Ahitar, hči mogočnega Ahtija. Izlegajo se žuželke in ribe, zbujajo se sladkovodni polži in školjke. Vodni pajek gradi svojo mrežo v obliki potapljaškega zvona. Ko se sneg stali, oživijo rastline, ptičji mladiči čakajo na hrano, žabe se gredo rokoborbo in postrvi plavajo po potokih navzgor. Školjka sladkovodna bisernica, ki dočaka sto let in več, počasi oblikuje svoj biser. Reka se izlije v ogromno jezero, kjer so doma Ahti, njegova žena Vellamo in njuni številni otroci. V vodi plavajo vidre in bobri, po zraku letijo jate labodov. Ob vodi skupaj z mladičem počiva samica ene najredkejših vrst tjulnjev na svetu. Vsaka vrsta ima svojega zavetnika. Vreme se spreminja in letni časi se menjavajo. Jesen se prevesi v zimo, Ahitar je utrujena, poslovi se od svojega jezera in se po reki spusti proti morju …

KAPITANKA NOVA

Maurice Trouwborst / Nizozemska / 2021 / 86 min / podnapisi, nizozemščina / 9+
OŠ/2, OŠ/3

zgodba

Leta 2050 je Zemlja opustošen planet, kjer življenje ni več mogoče. Kapitanka Nova odpotuje v preteklost, da bi preprečila ekološko katastrofo. Tudi za izkušeno pilotko je pot skozi črvino negotova in nevarna. Nova ne uspe zadržati ladje v predpisanih koordinatah in ob pomoči zgovornega letečega robota ADD zasilno pristane sredi nočnega gozda, skoraj sto kilometrov stran od cilja. A mogočne silnice črvine imajo nepredvidene stranske učinke. V letu 2025 Nova pristane kot dvanajstletno dekle – potovanje skozi čas jo je pomladilo za kar 25 let! Na razbitine ladje prvi naleti najstnik Nas. Po začetni nezaupljivosti Nova ugotovi, da je Nas edini, ki ji lahko pomaga – dvanajstletnice z neverjetnim sporočilom iz prihodnosti namreč nihče ne jemlje resno. Njen pristanek pa ni ostal neopažen: detektivka Claire je nenavadni trojici, ki ima za misijo rešiti svet, kmalu za petami.

KAKO REŠITI PLANET

Louis Garrel / Francija / 2021 / 67 min / podnapisi, francoščina / 12+
OŠ/2, OŠ/3, SŠ

zgodba

Abel in Marianne z grozo ugotovita, da je njun trinajstletni sin Joseph skrivaj prodal njune najdragocenejše predmete. Kmalu izvesta, da fant ni sam – na stotine otrok po vsem svetu je združilo moči za financiranje skrivnostnega projekta … Režiser in igralec Louis Garrel (Nedolžen) je humorja in optimizma polno ekološko fantazijo spisal skupaj s slovitim Jean-Claudom Carrièrom.

iz prve roke
»Mislim, da je naš film kot nekakšna babuška: vključuje komedijo, mini pustolovščino, manjšo zakonsko krizo, idejo, da začne ženska bolj občudovati svojega otroka kot njegovega očeta, moralno zgodbo in ekološko pravljico – vse to pred ozadjem optimizma. /…/ Upam, da bom gledalce nasmejal. Če se ljudje smejijo, pomeni, da si zadel pravo točko. Moj cilj ni spreminjati mnenj, pač pa posneti film, ki bo imel srce na pravem mestu. Bolj na skrivaj pa upam tudi, da se bo dotaknil petnajst- do dvajsetletnikov; da bodo rekli, da film govori o njihovi resničnosti, o njihovem času, o njihovih skrbeh.«
– Louis Garrel

“Kaj želi kultura? Napraviti neskončnost razumljivo.”

Umberto Eco

Info@kd-cerknica.si
 (01) 709 22 09