FILMSKA VZGOJA V KULTURNEM DOMU CERKNICA
V kulturnem domu Cerknica omogočamo ogled kakovostnih filmov za otroke in mlade, ki jih lahko pospremimo tudi s pogovorom ob filmu, ki ga vodi koordinator filmske vzgoje. Pripravili smo program priporočenih filmov, vendar pa lahko izbor filma prilagodimo tudi vašim potrebam. Izvajamo program filmske vzgoje za vrtce, osnovne in srednje šole.
INFORMACIJE
Za izvedbo šolskih projekcij nam lahko pišete na gregor@kd-cerknica.si ali nas za več informacij pokličete na 051 219 773.
CENA VSTOPNICE
Cena vstopnice je 4,5€ / obiskovalca.
Cena projekcije s pogovor ob filmu je 5,0€ / obiskovalca.
Za spremljevalce je ogled filma brezplačen.
DIVJA SLOVENIJA
Matej Vranič / Slovenija / 2021 / 83 min / slovenščina / 6+
OŠ/1, OŠ/2, OŠ/3
zgodba
Med visokimi alpskimi vrhovi se v snežni odeji skrivajo belke, kozorog pa ponosno dviga rogove. Mladič rjavega medveda se skobaca iz brloga. Belorepec z dvometrskimi perutmi se požene nad krapa. V morju plava jata kavalov. Film predstavlja pestro favno in floro naših krajev, pri čemer se osredotoča na sesalce in ptice, prikazane pa so še nekatere zanimive vrste dvoživk, rib, žuželk in rastlin. V filmu se podamo med najvišje alpske vrhove in v odmaknjene dinarske gozdove, potujemo preko panonskih ravnic, se spustimo v podzemne jame in pod gladino Jadranskega morja. Odstirajo se nam osupljive podrobnosti iz živalskega sveta.
o avtorju
Matej Vranič je slovenski profesionalni fotograf in filmski ustvarjalec. Zmagal je na tekmovanju Best Photography of Slovenia, leta 2017 pa je prejel naziv Slovenski naravoslovni fotograf leta. Njegove fotografije so bile razstavljene v številnih galerijah. Za revijo National Geographic Slovenija je pripravil vrsto zgodb o divjih živalih. Danes je, bolj kot na fotografijo, osredotočen na snemanje dokumentarnih filmov o prostoživečih živalih.
PTICE JEZER, NJIHOVA VRNITEV
Matej Vranič / Slovenija / 2018 / 54 min / slovenščina / 6+
OŠ/1, OŠ/2, OŠ/3
zgodba
Z veje, ki se razteza nad potokom, vodomec bliskovito strmoglavi v vodo. Že čez nekaj trenutkov spet sedi na njej, v kljunu pa ima ribico, ki se zdi za njegovo velikost mnogo prevelika. Ribji orel, v teh krajih izjemno redek gost, zbuja med pticami radovednost, pa tudi strah. A orla zanimajo le ribe ‒ že kmalu ena od njih konča svoje življenje v njegovih krempljih. Kragulj, ki si po dolgi zimi želi svežega zalogaja, se silovito požene proti mlakaricam, ki nič hudega sluteče plavajo ob obrežju.
Vse to se dogaja le lučaj od industrijskega mesta Velenje, na kraju, kjer pred dvema desetletjema življenja skoraj ni bilo več. Jezera v okolici Velenja so nastala kot posledica posedanja tal nad rovi premogovnika. Film je odličen prikaz, kako lahko človek nekoč uničeno industrijsko območje spremeni v prijazno okolje, kamor se vrne življenje.
Ptice spremljamo skozi enoletno obdobje ‒ njihov boj za obstanek v zimskih razmerah, pomladni prihod selivk iz južnih prezimovališč, obdobje parjenja in gnezdenja, jesensko selitev in pripravo na zimo tistih vrst, ki se ne selijo … Vključene so še nekatere druge živali – polhi, žabe, želve –, katerih življenje se večkrat prepleta z življenjem ptic, s čimer so vsebinsko zaokrožene posamezne (pod)zgodbe.
KITI, VARUHI PLANETA
Jean-Albert Lièvre / Francija / 2022 / 82 min / sinhronizirano / 7+
OŠ/1, OŠ/2, OŠ/3, SŠ
zgodba
Kit grbavec je nasedel na osamljeni obali. Medtem ko ga poskušajo rešiti, odkrivamo neverjetno zgodbo o kitih, prebivalcih svetovnih oceanov, ki so ključni ohranjevalci ekosistema našega planeta že več kot 50 milijonov let. Film, ki ga je navdihnila pesem Whale Nation Heathcota Williamsa, nas popelje na potovanje, na katerem se podamo na še neraziskana področja in v komaj poznano družbo kitov – z njihovimi izjemnimi sposobnostmi in bogatim ter kompleksnim socialnim življenjem. Opazujemo jih, kako potujejo, se sporazumevajo, hranijo in predano skrbijo za mladiče. Spoznavamo pa tudi nevarnosti, ki prežijo nanje in vlogo, ki jo ima pri tem človek. Čudovito posnet dokumentarni film je hvalnica lepoti, inteligenci in veličastnosti kitov ter opomin k njihovemu ohranjanju. Večjega dela Zemljinega ozemlja ne naseljuje človek, temveč kiti. Ali potemtakem mi živimo na njihovem planetu?
HRASTOVO SRCE
Laurent Charbonnier, Michel Seydoux / Francija / 2022 / 80 min / brez dialogov / 6+
OŠ/1, OŠ/2, OŠ/3, SŠ
zgodba
Na obronku gozda stoji mogočen hrast, star 210 let. Je kot tempelj, okoli katerega se vrti življenje, varuh naravnega ravnotežja. V njegovi krošnji domujejo veverice in šoje, lubje je naselila kolonija mravelj, v želodih se skrivajo rilčkarji, med koreninami gnezdi poljska miš, pod zemljo se razrašča micelij. Ponoči ga obiskuje jazbec, ob jutranji zori mlade srne. Zvesti par lesnih sov si v duplini ureja gnezdo. Drevesna združba je kot prava družina, s podporo, nesoglasji in težavnimi sosedi vred.
Hrast pooseblja moč in vzdržljivost, je najvišje in najbolj veličastno drevo severne poloble. Za mnoge je simbol upanja za življenje prihodnjih generacij. V filmu drevo postane središče vesolja, ki vrvi od življenja, habitat, ki se nenehno spreminja in prilagaja času dneva, vremenu, letnim časom. Gledalca vsrkata osupljiva fotografija in nikdar enaka zvočna podoba ter mu v meditativnem predahu poglobljenega opazovanja razkrivata krhko ravnovesje živega sveta.
LUNANA, JAK V RAZREDU
Pawo Choyning Dorji / Butan / 2019 / 109 min / butanščina / 9+
OŠ/2, OŠ/3
zgodba
Mladi učitelj sanja, da bi zapustil Butan ter v Avstraliji uspel kot pevec. Toda načrte mu prekriža vest, da bo moral zadnje leto pripravništva opraviti na osnovni šoli v odmaknjeni himalajski vasi. Po naporni osemdnevni hoji, kolikor traja pot do tja, se znajde v kraju po imenu Lunana, kjer nimajo ne elektrike ne učbenikov ne šolske table …
LUNANA, JAK V RAZREDU
Pawo Choyning Dorji / Butan / 2019 / 109 min / butanščina / 9+
OŠ/2, OŠ/3
zgodba
Mladi učitelj sanja, da bi zapustil Butan ter v Avstraliji uspel kot pevec. Toda načrte mu prekriža vest, da bo moral zadnje leto pripravništva opraviti na osnovni šoli v odmaknjeni himalajski vasi. Po naporni osemdnevni hoji, kolikor traja pot do tja, se znajde v kraju po imenu Lunana, kjer nimajo ne elektrike ne učbenikov ne šolske table …

“Kaj želi kultura? Napraviti neskončnost razumljivo.”
Umberto Eco
